Το Επιμελητήριο Πρωταγωνιστής για τον κλάδο των ΤΑΞΙ

Σύμφωνα με το μητρώο του Επιμελητηρίου Αχαΐας ο κλάδος των υπηρεσιών εκμετάλλευσης ταξί αριθμεί 221 επαγγελματίες, εκ των οποίων οι 178 (80,5%) έχουν έδρα στο Δήμο Πατρέων, οι 26 (11,7%) στον δήμο Αιγιάλειας, οι 10 στο δήμο Δυτικής Αχαΐας και 7 στους λοιπούς δήμους.

Ο κλάδος των επαγγελματιών ταξί έχει εκφράσει συχνά τη δυσαρέσκειά του για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεται τόσο από την πολιτεία όσο και από άλλους παράγοντες της αγοράς. Οι οδηγοί ταξί αντιμετωπίζουν πολλές προκλήσεις, όπως:

• Δεν επιδοτείται από ΕΣΠΑ  με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανανεωθεί ο στόλος των ΤΑΞΙ. Το κράτος επιδοτεί μόνο τα ηλεκτρικά οχήματα και όχι υβριδικά και Euro Στο ΕΣΠΑ δεν εντάσσονται ούτε οι Συνεταιρισμοί ΤΑΞΙ για απόκτηση ή εκσυγχρονισμό ιδιόκτητων εγκαταστάσεων, επιμόρφωση προσωπικού, απόκτηση εξοπλισμών, αλλά ούτε και οι Προμηθευτικοί Συνεταιρισμοί, που διαθέτουν ακόμη και πρατήρια καυσίμων.
  • Οι έμμεσοι φόροι είναι εξωπραγματικοί. Ένας ιδιοκτήτης ταξί με μηδενικό ετήσιο εισόδημα έχει πληρώσει ήδη πάνω από 10.000 ευρώ τον χρόνο σε φόρους καυσίμων (55%), ΕΦΚΑ κ.α. Γι’ αυτό οι επαγγελματίες του χώρου, ζητούν μείωση του ειδικού φόρου, όπως πολύ σωστά έχει γίνει για τους αγρότες.

Η αντιμετώπιση του κλάδου των ΤΑΧΙ από την Πολιτεία χαρακτηρίζεται από αδιαφορία και εγκατάλειψη, που φτάνει στα όρια της απαξίωσης και αδιαφορίας στην αγωνιώδη προσπάθεια του κλάδου για την αναβάθμιση των υπηρεσιών του και την βελτίωση της εικόνας του, με τρόπο που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της εποχής και τις αυξανόμενες απαιτήσεις για σύγχρονη και ασφαλή μεταφορά. Αντί να δοθούν κίνητρα και διευκολύνσεις επιβάλλονται κωλύματα και εμπόδια με αποκορύφωμα το νέο φορολογικό νομοσχέδιο (5073/23) οριζόντιας φορολόγησης. Επιπλέον οριστικοποιείται μόνιμος συντελεστής ΦΠΑ στο 13%, εξαίροντας το ΤΑΧΙ (επαναφορά στο 24% από 1/7/2024) που επιβαρύνει επιπλέον το επιβατικό κοινό.

Ο Συνδυασμός «Επιμελητήριο Πρωταγωνιστής» έχει συγκεκριμένες προτάσεις για τη στήριξη των επαγγελματιών του χώρου και αναλαμβάνοντας την διοίκηση του Επιμελητηρίου θα επιδιώξουμε να αντιμετωπιστούν οι επαγγελματίες αυτοκινητιστές ως «σύμμαχοι» σε δράσεις ανάπτυξης των πόλεων και του Νομού.

• Για παράδειγμα στο Καρναβάλι της Πάτρας (και όχι μόνο) θα μπορούσαν να διανέμουν στους επιβάτες – επισκέπτες οδηγούς αγοράς και διασκέδασης ή και να προβάλλουν με καταχωρήσεις σε εξωτερικές επιφάνειες τις μεγάλες εκδηλώσεις των ημερών και πολλά άλλα.
  • Προώθηση του τουρισμού: Οι οδηγοί ταξί συχνά αποτελούν την πρώτη εικόνα που έχουν οι τουρίστες όταν φτάνουν σε μια πόλη. Με κατάλληλη εκπαίδευση, μπορούν να γίνουν πρεσβευτές της περιοχής, προσφέροντας ποιοτική εξυπηρέτηση και προωθώντας τα τοπικά αξιοθέατα.
  • Συμμετοχή σε σχεδιασμό των μεταφορών: Οι επαγγελματίες αυτοκινητιστές γνωρίζουν από πρώτο χέρι τα προβλήματα των δρόμων και της κυκλοφορίας. Η συμμετοχή τους σε διαβουλεύσεις για την αναβάθμιση του οδικού δικτύου και της κυκλοφορίας θα μπορούσε να συμβάλει στην καλύτερη ανάπτυξη του αστικού ιστού.
  • Θα πρέπει ο Πολιτεία να παρέχει κίνητρα για την αντικατάσταση οχημάτων με άλλα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας (όχι μόνο ηλεκτρικά) όπως γίνεται και στις υπόλοιπες μεταφορές, να θέσει κανόνες στην μεταφορά προσώπων με ΕΙΧ και στις εταιρείες διαμεσολάβησης κ.α.

Θα επιδιώξουμε συνεργασία με την Κλαδική Ομοσπονδία ΠΟΕΙΑΤΑ, το Περιφερειακό συμβούλιο ΤΑΧΙ Δυτικής Ελλάδας, Μεταφορικούς και Προμηθευτικούς Συνεταιρισμούς και Κοινοπραξίες ώστε το Επιμελητήριο Αχαΐας να έρθει πολύ πιο κοντά στον κλάδο από ότι είναι σήμερα, δεδομένου ότι μέχρι τώρα του παρέχει  μηδενική ενημέρωση και στήριξη. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Για να είμαστε όλοι πρωταγωνιστές και όχι κομπάρσοι στη σύγχρονη αγορά.