Το Επιμελητήριο Πρωταγωνιστής για τον κλάδο των Κουρέων – Κομμωτών

Ο Σύνδεσμος Κουρέων – Κομμωτών Αχαΐας, ιδρύθηκε το 1868. Σήμερα, στην Αχαΐα υπολογίζεται ότι λειτουργούν 460 κομμωτήρια – κουρεία (μητρώο Επιμελητηρίου Αχαΐας), απασχολώντας περίπου 3.000 εργαζόμενους. Πρόκειται για κλάδο με ισχυρή παρουσία όχι μόνο στην οικονομική ζωή, αλλά και στην κοινωνική, αφού οι υπηρεσίες φροντίδας και περιποίησης αφορούν την υγιεινή και την αισθητική μια ολόκληρης κοινωνίας, ανεξαιρέτως φύλου και ηλικίας. Το 81% (373) των κομμωτηρίων έχουν έδρα στο Δήμο Πατρών και 59 (12,8%) στο Δήμο Αιγιάλειας.

Θεωρούμε ότι το επάγγελμα του κομμωτή είναι μια τέχνη που ανοίγει ευρύτατους ορίζοντες και οδηγεί σε δρόμους με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Η επαγγελματική αποκατάσταση έχει να κάνει με την ίδια τη φύση της δουλειάς, αφού πάντα θα υπάρχει ανάγκη για αυτές τις υπηρεσίες, ενώ ταυτόχρονα η σύνδεση με τον χώρο της μόδας και της ομορφιάς σημαίνει μια συνεχώς εξελισσόμενη σειρά υπηρεσιών που αποτελούν πηγή εσόδων. Εξάλλου, ένας επαγγελματίας του χώρου, εκτός από τη δυνατότητα να ανοίξει τη δική του επιχείρηση ή να εργαστεί σε κάποιο κομμωτήριο, έχει την ευκαιρία να προσφέρει τις υπηρεσίες του συνεργαζόμενος με άλλους επαγγελματίες όπως φωτογράφους, beauty editors, οίκους μόδας ή νυφικών, γυμναστήρια και spa, ακόμα και με επιχειρήσεις του θεάματος, της τηλεόρασης ή του κινηματογράφου. Η καθημερινή επαφή με τον κόσμο και το γεγονός ότι η φροντίδα και η περιποίηση αποτελούν μια ευχάριστη διαδικασία, κάνουν το επάγγελμα αυτό ακόμα πιο ελκυστικό.

Γι’ αυτό το Επιμελητήριο οφείλει να υποστηρίζει επαρκώς τις επιχειρήσεις του κλάδου συμβάλλοντας στην ομαλή λειτουργία αλλά και τη βιωσιμότητά τους.

Σημαίνων πρόβλημα που διαχρονικά πλήττει τον χώρο, είναι η μαύρη εργασία που παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις. Πολίτες  καταγεγραμμένοι ως άνεργοι ασκούν το επάγγελμα παράνομα, με κατ’ οίκον επισκέψεις συντηρώντας ένα κλίμα αθέμιτου ανταγωνισμού με επιπλέον επιπτώσεις συνολικά στην τοπική οικονομία λόγω της αφορολόγητης ροής χρημάτων. Εκτός από τη φοροδιαφυγή και τη μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών, η πρακτική αυτή οδηγεί και σε απώλεια θέσεων εργασίας, που αποτελεί μεγάλο πλήγμα για την περιοχή μας.

Ταυτόχρονα, καθώς η ζήτηση των υπηρεσιών κομμωτικής μειώνεται σε συγκεκριμένες περιόδους του χρόνου, οι επιχειρήσεις του κλάδου αντιμετωπίζουν τη δυσκολία της διατήρησης του εξειδικευμένου προσωπικού τους, που σε συνδυασμό με τα υψηλά κόστη ενοικίου, παγίων, εξοπλισμού και αναλώσιμων, δημιουργούν δυσβάσταχτο βάρος ειδικά σε περιόδους μειωμένης κίνησης ή ακόμα και οικονομικής ύφεσης.

Το Επιμελητήριο οφείλει να στηρίζει τα αιτήματα του κλάδου και να προσφέρει λύσεις για την υγιή λειτουργία. Ποιο συγκεκριμένα τα βασικότερα αιτήματα του κλάδου είναι:

• Μείωση της φορολογίας εισοδήματος,
  • Κατάργηση του τέλους επιτηδεύματος,
  • Επαναφορά του αφορολόγητου στις 12.000 ευρώ,
  • Κατάργηση της τεκμαρτής ασφάλισης
  • Μείωση του ΦΠΑ στο 14% δεδομένου ότι πέραν του καλλωπισμού, παρέχονται και υπηρεσίες υγείας

Ο Συνδυασμός «Επιμελητήριο Πρωταγωνιστής» έχει συγκεκριμένες προτάσεις για την εξασφάλιση της ανάπτυξης και της βιωσιμότητας των επαγγελματιών του χώρου και αναλαμβάνοντας την διοίκηση του Επιμελητηρίου θα επιδιώξουμε τα εξής:

• Ένταξη σε Προγράμματα Επιχορήγησης: Η υποστήριξη του κλάδου μέσω προγραμμάτων επιχορήγησης από το ΕΣΠΑ ή άλλο χρηματοδοτικό εργαλείο, αποτελεί ουσιαστική «απάντηση» στην ανάγκη εκσυγχρονισμού και ανάπτυξης των επιχειρήσεων του κλάδου.
  • Εξαίρεση από την καταβολή πνευματικών δικαιωμάτων μουσικής: Η πρόταση αυτή αποσκοπεί στη μείωση των λειτουργικών εξόδων των κομμωτηρίων, εφόσον από τη χρήση μουσικής στους χώρους των κουρείων και των κομμωτηρίων, δεν προκύπτει κάποιο κέρδος.
  • Ωρομίσθια απασχόληση μαθητευόμενων και έμπειρων στελεχών: Η απασχόληση μαθητευόμενων και έμπειρων στελεχών μπορεί να συνδράμει στην εξασφάλιση επαρκούς εργατικού δυναμικού και στην παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών.
  • Ταχύτερη εξασφάλιση άδειας κομμωτή: Η επιτάχυνση της διαδικασίας έκδοσης άδειας κομμωτή μπορεί να συμβάλλει στην ενθάρρυνση νέων επιχειρηματιών, με αποτέλεσμα την ανάπτυξη του κλάδου.

Αναλαμβάνοντας την διοίκηση του Επιμελητηρίου θα εστιάσουμε βαθύτερα στα προβλήματα του κλάδου και σε συνεργασία με τους επαγγελματίες, θα τα αναδείξουμε και θα αγωνιστούμε για την επίλυσή τους. Αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες αλλά και τον σημαντικό ρόλο του κλάδου Κουρέων – Κομμωτών θα παρέχουμε στήριξη με κάθε τρόπο. Για να είμαστε όλοι πρωταγωνιστές και όχι κομπάρσοι στη σύγχρονη αγορά.