Το Επιμελητήριο Πρωταγωνιστής για το Επάγγελμα του Ασφαλιστή

Οι ασφαλιστικές επιχειρήσεις με την λειτουργία τους συμβάλλουν πολλαπλά στην προαγωγή της Εθνικής Οικονομίας αλλά και στην κοινωνική σταθερότητα μέσω της παροχής των ασφαλιστικών καλύψεων. Σύμφωνα με στοιχεία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων, στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται 13.460 ασφαλιστικοί διαμεσολαβητές, εκ των οποίων το 90% είναι ατομικές επιχειρήσεις και 8% ΟΕ,ΕΕ ή ΙΚΕ. Στην Αχαΐα, εγγεγραμμένοι στο Επιμελητήριο Αχαΐας είναι 480 επαγγελματίες στον κλάδο «Δραστηριότητες ασφαλιστικών πρακτόρων και μεσιτών». Παρά την απόλυτη ανάγκη που έχουμε να ασφαλίζουμε τους εαυτούς μας, τις οικογένειες μας, τα σπίτια μας, τα αυτοκίνητα μας, η ελληνική κοινωνία είναι ακόμη διστακτική, στο να αποδεχθεί τον ασφαλιστικό κλάδο στο μέγεθος που του αξίζει. Ευτυχώς, τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι Έλληνες στρέφονται σε ουσιαστικές ασφαλίσεις αντιλαμβανόμενοι την σημασία τους.

Στην Αχαΐα ο Σύλλογος Ασφαλιστών έχει περίπου 400 μέλη. Εκπροσωπούν ένα πολύ σημαντικό κλάδο με μεγάλη προσφορά αλλά και σημαντικές ανάγκες και αιτήματα. Προτεραιότητα του κλάδου, είναι να συμμετέχει σε όλες τις μεγάλες εκδηλώσεις που οργανώνονται στην περιοχή, να συνδεθεί με την κοινωνία και την δράση της. Ξεκινώντας από το Καρναβάλι της Πάτρας αλλά και σε όλες τις μεγάλες μαζικές εκδηλώσεις, δεν μπορεί να μην υπάρχει η γνώμη και κυρίως η συμμετοχή του ασφαλιστικού κλάδου. Δεν μπορεί και δεν πρέπει επισκέπτες και συμμετέχοντες, να μην έχουν κάλυψη. Πέραν αυτού, υπάρχουν αιτήματα που αφορούν πανελλαδικά τον ασφαλιστικό κλάδο, όπως η σωστή ένταξη τους στο ΕΣΠΑ, φορολογικά κίνητρα στους πολίτες για να είναι συμφέρουσα μια ασφάλιση, να αντιμετωπιστεί το χάος των 750.000 ανασφάλιστων οχημάτων και άλλα.

Ακόμη φαίνεται να έχει ωριμάσει η ιδέα της συνεργασίας του Δημοσίου με τον ασφαλιστικό κλάδο για συγκεκριμένες δράσεις. Για παράδειγμα στην πανδημία, θα μπορούσε να πληρώνει ο κλάδος το κλείσιμο των επιχειρήσεων και όχι ο κρατικός προϋπολογισμός. Σε κάθε περίπτωση ο κλάδος των ασφαλιστών μας δεν μπορεί να είναι μακριά από το Επιμελητήριο Αχαΐας. Ποτέ δεν έχει κληθεί για οτιδήποτε, αν και χρόνια τώρα θα έπρεπε να υπάρχει συνεργασία τουλάχιστον για τις μεγάλες εκδηλώσεις της πόλης. Επίσης ένας κλάδος που στην ουσία αποτελεί έναν θεσμό, δεν μπορεί να απουσιάζει σε όσα συζητούνται και αφορούν την εξέλιξη της πόλης. Οι ασφαλιστές έχουν και άποψη και προτάσεις. Όλοι εδώ ζούμε.